Lubelskie Kancelarie

Adwokat i radca prawny, praktyka w Lublinie - ul. Chopina 5/1 (parter)

Kancelaria Adwokacka Dorota Janowska-Kunicka
Kancelaria Radcy Prawnego Aleksander Kunicki

Porady prawne w Lublinie - w szczególności : prawo rodzinne, spadkowe, pracy i prawa konsumentów
O NASOFERTABLOG O PRAWIEKONTAKT
PRZEDSIĘBIORCY
Prawo Branżowe

LUBELSKIE KANCELARIE
usługi pomocy prawnej
Lublin ul. Chopina 5/1

Kontakt z prawnikiem:
tel. 502-66-39-36

E - handel

Kancelaria zapewnia kompleksowe doradztwo prawne dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż w Internecie. Przepisy prawa nakładają określone wymogi informacyjne na właścicieli e-sklepów, które dodatkowo wzmacniane są przez dość kazuistyczne regulacje z zakresu prawa konsumentów.

Do klasycznych zleceń z przedmiotowego zakresu należą:

  • jednorazowy lub cykliczny audyt regulaminu sklepu internetowego oraz analiza spełnienia innych warunków przewidzianych w ustawach szczególnych,
  • opracowanie od podstaw/poprawienie regulaminu e-sklepu z uwzględnieniem Rejestru klauzul niedozwolonych,
  • opracowanie "dobrych praktyk" z zakresu stosowania przez pracowników sklepu prawa konsumentów,
  • przygotowanie wzorców i szablonów dokumentów, pism i oświadczeń,
  • zdalna pomoc prawna - opiniowanie zasadności składanych skarg i reklamacji,
  • dochodzenie należności od klientów na drodze sądowej, reprezentacja przez UOKiK,
  • analiza przypadków nieuczciwej konkurencji stosowanych przez innych sprzedawców,
  • aspekty okołobiznesowe - umowy z firmami IT w przedmiocie opracowania i utrzymania serwisu internetowego, działania reklamowe, ankiety, umowy z dostawcami.
Kancelaria posiada doświadczenie w opracowywaniu regulaminów e-commerce, w tym w szczególności sklepów internetowych oraz platform świadczenia usług za pośrednictwem internetu. Należy mieć świadomość, że regulamin stanowi wzorzec umowy, a tym samym cechuje się określoną specyfiką tej instytucji prawnej. Ponieważ większość usług i dostaw realizowanych poprzez strony internetowe skierowana jest do ogółu odbiorców, fundamentalnym problemem przy konstruowaniu regulaminów e-sklepów są klauzule abuzywne (niedozwolone). Nie jest to jednak jedyna trudność, która wymaga doświadczenia w pisaniu regulaminów. Taki dokument musi w sposób kompleksowy opisywać funkcjonowanie danego portalu. Z tych względów prawnik powinien dokładnie przejrzeć funkcjonalności sklepu, dokonać testowych transakcji, skorzystać z innych usług zapewnionych przez portal. Należy mieć świadomość, że współczesne portale zapewniają korzystanie z dodatkowych usług - newslettera, bazy opinii o produktach, indywidualnych kont użytkowników. Te wszystkie elementy muszą również być opisane w regulaminie - stanowią bowiem samodzielne usługi świadczone drogą elektroniczną. Wiele problemów przedsiębiorców działających w internecie wynika ze zbyt ogólnikowych lub nawet wprowadzających w błąd komunikatów wysyłanych automatycznie przez skrypty / oprogramowanie platformy sprzedażowej. Odrębna płaszczyzna to decyzja o sposobie (momencie) zawierania umów z klientami - czy zdecydować się na ofertę skierowaną do ogółu, czy potraktować stronę jedynie jako portal informacyjny, pozostawiając sobie możliwość weryfikacji ofert wpływających od klientów. Prawnik z Lublina - Mecenas Kunicki zrealizował szereg projektów związanych z e-commerce. W jego portfolio znajduje się m.in. regulamin dla sklepu handlującego sprzętem oświetleniowym, czy produktami jubilerskimi, regulamin portalu oferującego licencje na oprogramowanie komputerowe albo usługi w postaci przyjmowania i publikowania ogłoszeń. Pozyskane w ten sposób doświadczenie oraz opracowane schematy i wzory pozwalają oferować tanie i efektywne usługi prawne kolejnym przedsiębiorcom.