Lubelskie Kancelarie

Adwokat i radca prawny, praktyka w Lublinie - ul. Chopina 5/1 (parter)

Kancelaria Adwokacka Dorota Janowska-Kunicka
Kancelaria Radcy Prawnego Aleksander Kunicki

Porady prawne w Lublinie - w szczególności : prawo rodzinne, spadkowe, pracy i prawa konsumentów
O NASOFERTABLOG O PRAWIEKONTAKT
O NAS
Adwokat czy radca

LUBELSKIE KANCELARIE
usługi pomocy prawnej
Lublin ul. Chopina 5/1

Kontakt z prawnikiem:
tel. 503-62-35-46

Zawody prawnicze

Prawnikiem określa się osobę, która ukończyła studia prawnicze, a potocznie także każdego kto wykonuje działalność lub zawód związany z prawem.

Adwokat bądź radca prawny to zaś tytuł zawodowy zastrzeżony dla tych absolwentów wydziałów prawa, którzy - pomijając tryby szczególne - ukończyli kilkuletnią aplikację adwokacką bądź radcowską. Są to zakończone egzaminem państwowym szkolenia praktyczne i teoretyczne, niezbędne dla profesjonalnego wykonywania zadań z zakresu pomocy prawnej. Zasady wykonywania obu zawodów są uregulowane w aktach prawnych rangi ustawowej. Przedstawiciele obu tych zawodów zorganizowani są w samorządach, posiadają własny kodeks etyki oraz szereg innych obowiązków i powinności, które gwarantują najwyższą jakość świadczonej pomocy prawnej. Opłacają również obowiązkowe ubezpieczenie OC.

W przeszłości utarło się założenie, że domeną adwokatów jest prawo karne i rodzinne, zaś radcowie prawni specjalizują się w prawie cywilnym, gospodarczym i administracyjnym. Jest to jednak aktualnie założenie nieprawidłowe, z uwagi na stopniowe znoszenie różnic w uprawnieniach.

Od radców prawnych należy odróżnić doradców prawnych. Ten ostatni termin dotyczy bowiem osób, które w ramach swobody działalności gospodarczej założyły firmę zajmującą się doradztwem prawnym. Zawód ten nie posiada regulacji ustawowej i podjęcie się jego wykonywania nie podlega żadnej weryfikacji merytorycznej - każdy, nie tylko bez odbycia aplikacji, ale nawet bez studiów prawniczych, może działać jako doradca prawny.